Tofu má samo o sobě méně výraznou chuť. Má tedy tu výhodu, že se s ním dá chuťově dost pohrát. Na druhou stranu, pokud ho budeme zařazovat do jídelníčku jen z důvodu, že jde o bohatý zdroj kvalitních bílkovin, kterým nahrazujeme maso a nevíme přitom moc, jak ho připravit a ochutit, připravujeme se tak o požitek z jídla.
U tofu je nejdůležitější vybrat kvalitní výrobek. V prvé řadě si rozhodně dát pozor na GMO produkty! Ale v Česku jsem na tofu z GMO sóji naštěstí osobně ještě nenarazila. V obchodech se akorát často setkávám s baleným tofu, které je suché a nakyslé. Tepelná úprava a koření ho chuťově už moc nezachrání. Ve výsledku bude prostě suché a nakyslé. Já proto nejraději nakupuju tofu ze SAPY. Buďto vám ho prodejci vyjmou přímo z kyblíku s vodným roztokem, kde uchovávají čerstvé tofu nebo si ho můžete vzít v balené v krabici. Obojí bývá čerstvé, šťavnaté a měkoučké.
Na vysoce kvalitním tofu si v Asii lidi pochutnají klidně jen uvařeném ve vodě, nebo v hot pot hrnci a namáčeném v sójové omáčce. Oblíbené bývá také smažené tofu s křupavým povrchem a šťavnatým vnitřkem. Zkrátka, základem je kvalitní tofu. S tím se pak dají dělat divy.
Jeden takový div vám ukážu v tomto receptu na smažené tofu v těstíčku s mořskou řasou nori. Nejen, že díky mořské řase získá tofu výraznější chuť, ale sama o sobě nás řasa obohatí o potřebné minerály, antioxidanty, vlákninu a další důležité látky pro lidský organismus.
SUROVINY
- cca 300 g tofu
- 2 plátky řasy nori (používá se i na balení sushi)
- 1 hrnek hladké mouky
- trocha studené vody
- asijská obalovací směs na smažení (na SAPĚ se ptejte na bột chiên xù) nebo klasická strouhanka
- olej na smažení
- špetka soli a pepře
POSTUP
-
Tofu okapeme a nakrájíme na kostky nebo trojhránky o velikosti, která se vejde do úst na jeden či dva skusy. Jemně osolíme a opepříme. Řasu nori si nůžkama nastříháme na menší čtverce nebo trojúhelníky, podle toho, jaký tvar tofu zvolíme.
-
Postupujeme podobně jako u klasických obalovaných jídel, akorát bez vajíček. Kdo chce, může zakomponovat i našlehaná vajíčka. Hladkou mouku smícháme s trochou studené vody. Tofu kousky v tomto řidkém těstu obalíme. Na takto lepivé tofu přiložíme řasu nori a obalíme v obalovací směsi na smažení nebo ve strouhance. Doporučuju při obalování jednou rukou pracovat výhradně se suchými surovinami (řasa nori, obalovací směs na smažení) a druhou rukou s mokrými (tofu kousky, hladká mouka s vodou). Ledaže by se někdo chtěl vyžívat ve svých obalovaných prstech.
-
Každý kompletně obalený kousek tofu pokládáme na pánev s rozehřátým olejem a smažíme dokřupava a dozlatova při mírné teplotě. Pak obracíme a smažíme stejně opačnou stranu tofu. Pamatujte, že stranu, kde se nachází řasa nori smažíme rychle (max. 1 minutu), protože při delším smažení by se řasa zcvrkla. Olej by měl neustále trochu bublat. Ne moc, aby se tofu nepřipálilo a olej nepřepálil. V druhém případě, při nízké teplotě, by tofu obal nasákl příliš oleje.
-
Usmažené tofu kousky s mořskou řasou necháme na papírovém ubrousku okapat od oleje. Hotové tofu můžeme podávat se sójovou omáčkou a jasmínovou rýží. Můžete si k němu udělat navíc i rajčatovou nebo paprikovou omáčku, do které je budete namáčet.