Halušky jsou slovenským národním jídlem a podávají se s bryndzou. Já si na ně v Česku navykla se zelím a slaninou, bez bryndzy. Popravdě mi chutnají všelijak. Nesmí mi tam ale chybět taková ta uzená čouzená vůně slaniny. Udělala jsem si proto svojí bezmasou slaninu z tofu. Použila jsem k tomu i asijské koření jako sojovku a veganskou ústřicovou omáčku. Výsledek náramně potěšil a z nevýrazného tofu jsem vytáhla tu neodolatelnou čouzenou, zauzenou chuť podobné slanině. Doufám, že mi Slováci odpustí tuhle barbarskou transformaci jejich národního pokladu, a potom co mě proklejou, dají tomuhle receptu přeci jen šanci
SUROVINY
- 1 kg vařených nebo syrových brambor
- 200 g hladké mouky
- 350 g tofu
- 2 ks červené cibule
- 640 g kysaného bílého zelí
- 1 lžíce cukru
- 2 lžíce pochoutkového droždí
- sůl a pepř dle chuti
- sojová omáčka
- veganská ústřicová omáčka
- olej
POSTUP
-
Uvařené nebo syrové brambory si nastrouháme najemno. U syrových brambor vymačkáme přebytečnou vodu. Brambory smícháme s moukou a špetkou soli. Necháme chvíli stranou.
-
Na rozpáleném oleji osmahneme dozlatova jednu jemně nasekanou cibuli. Přidáme kysané zelí i se šťávou. Pokud máte rádi radši sladkokyselé zelí, přidejte lžíci cukru. Promícháme a necháme provařit, dokud se neodpaří šťáva ze zelí asi 15 min.
-
Mezitím si připravíme tofu slaninu. Na rozpáleném oleji si na pánvi osmahneme jednu najemno nasekanou cibuli. Tofu nakrájíme na drobné kostičky a přidáme k cibuli. Při vyšší teplotě restujeme kostičky tofu dokřupava a obracíme jen jednou za čas. Přidáme pochoutkové droždí, 1 lžíci ústřicové omáčky, 1-2 lžíce sójové omáčky, sůl a pepř dle chuti. Promícháme a restujeme za občasného míchání asi 10-15 min. Tofu potřebuje čas, aby se vysušilo, zpevnilo svojí konzistanci a vsáklo do sebe koření. Koupené uzené tofu by taky mělo na tofu slaninu fungovat, ale já ho zatím nezkusila.
-
Zatímco se na pánvi opéká tofu slanina, uvaříme si ve zvláštním hrnci vodu, ve které se budou vařit halušky. Halušky vkládáme do vařící a lehce osolené vody protlačené přes haluškovač. Já haluškovač nemám, takže používám dvě lžičky k vytvarování haluškových noků. Halušky se ve vodě vaří jen pár minut. Jakmile vyplavou na povrch, jsou uvařené a můžeme je vylovit.
-
Halušky, tofu slaninu a zelí smícháme dohromady a můžeme případně dochutit.