Láska a její významy

od Chay
Já a Phu Quoc ridgebacks

Žijeme v době přesrdíčkované, kdy srdce není jen symbolem lásky, ale také vyjádřením sympatie, důvěry, nebo přátelství. Není na tom ani tak nic špatného. Jenom se trochu ochuzujeme o bohatství slova láska a hůř čteme nuance mezi láskou a láskou. A my se musíme spolehnout na naší intuici, protože si nejsme jistí, jak moc pozitivní a láskyplnou odezvu jsme vlastně obdrželi.

V tomhle krátkém příspěvku bych nám význam slova “láska” chtěla jen o krůček přiblížit tím, že před něj postavíme přívlastek. Větší kus práce musíte odvést vy, kdo tohle právě čtete. Zkuste nejdřív zpomalit a pak se úplně zastavit. Rozhlédněte se kolem sebe na vaše blízké, na partnera, rodiče, sestru, bratra; podívejte se na vaše vztahy a na sebe. Ke komu co opravdu cítíte. Pokud nejste zrovna v tuhle chvíli naladění, nemá smysl se tím teď zabývat a zkuste to raději později. Pokud se právě teď chcete ponořit, čtěte dál.

Zamysleme se nad tím, jak vnímáme lásku

U každého spojení se stačí zdržet jen na pár vteřin. Některá spojení vám nemusí říkat nic. Některá vám budou moc dobře známá. Hlavně k sobě buďme upřímní. Ptejme se sami sebe.

Znám tuhle lásku? Už jsem jí zažil? Nebo jí právě prožívám k nějaké osobě? Neprožívám jich víc najednou?

vášnivá láska

pokojná láska

bezpodmínečná láska

Doufám, že jste se nad těmito druhy lásek pozastavili, pochopili rozdíl mezi nimi a dokázali identifikovat, v jakých jste zahrnuti. Zkusme pokročit dál. Je vám povědomá například:

upřímná láska

povrchní láska

soucitná láska

sobecká láska

Jak to mám s láskou já?

Já jsem si asi v životě zatím prošla vášnivou láskou, která mi doslova přivodila motýlky v břiše a zrychlený nepravidelný dech vždycky, když jsem na danou osobu pomyslela. Poznala jsem i soucitnou lásku. Ta mi většinou přichází při intenzivní a dlouhodobé meditaci. Je to pocit, kdy v mojí mysli a srdci neexistuje nepřítel, zloba, závist. Jsou to slzy štěstí, které se mi kutálejí po tváři s vědomím, že všichni a všechno na tomhle světě je vzájemně propojeno, má účel svojí existence a že láska přináší život. Je to asi nejkomplexnější druh lásky, která se nedá racionálně pochopit, ale je třeba jí niterně prožít.

Sobecká láska čas od času o sobě taky dá vědět a snažím se s ní bojovat. Když něco milujeme, chceme, aby nám zůstala nablízku a aby nám byla opětována. Láska je ale nejkrásnější, když je svobodná, ničím nesvázaná. Učím se obecně v životě oprošťovat se od žádostivosti a chtíče něco vlastnit. A odnaučit se chtít někoho pro sebe je úplný základ, na kterém je třeba pracovat.

Myslím, že k pokojné lásce začínám kráčet, ale ještě v ní nejsem oběma nohama. Prožívám jí tak, že ve vztahu k další osobě cítím vzájemnou oporu, důvěru a bezpečí. Je to láska, při které se lidé znají po dobrých i špatných stránkách, ale přitom se respektují a nehážou si klacky pod nohy. Zní asi ze všech lásek nejnudněji a přichází spíše s věkem a moudrostí.

Bezpodmínečná láska je taky hluboká jako pokojná láska. Liší se ale tím, že se vyskytuje vzácněji. Bývá to láska mezi lidmi s výjimečně silným poutem. Často mateřským. Se svojí maminkou mám krásný vztah a miluju jí celým srdcem a duší. Je to ctnostná žena, starostlivá maminka a velkorysý člověk. Nedokážu si představit, že bych se k ní kdy otočila zády. Sama ještě matkou nejsem, ale myslím, že obráceně z matky na dítě je bezpodmínečná láska ještě silnější a tolerantnější. I když vaše dítě provede něco špatného a odsoudí ho celá společnost, vy ho taky možná odsoudíte slovy, ale v hloubi duše ho nezavrhnete a budete ho stále bezmezně milovat.

S povrchní láskou jsem se ještě nesetkala. V tomhle asi mám štěstí. Představit si jí ale umím. Půjde v ní zřejmě dost o zevnějšek, o image, o popularitu a obdiv. Nemá bohužel dlouhého trvání ani hloubku. Přežije jen do té doby, než se vypne proud a zmizí funkce LIKES na sociálních médiích.

Upřímná láska je vůči povrchní lásce úplný opak. Tady se oceňuje všechno, co je očím neviditelné. Není třeba si jí fotit, dokumentovat, nebo o ní básnit, protože okolí si upřímné lásky dvou lidí přirozeně a bez úsilí všimne. Všimne si jí z toho, jak spolu ti dva komunikují, smějí se nebo na sebe jen tak hledí.

Od teď zkusme pozorněji vnímat a rozlišovat lásku od lásky, dejme jí víc významu a nezkracujme si čas srdíčkovým emoji.

2 Komentáře
4

You may also like

2 Komentáře

Danus 16 května, 2019 - 08:24

Laska, jakou si predstavujeme, jak ji filmy ztvarnuji, se pomalu stava spise mainstreamem, mam pocit. Cim vice slova „love you“ pouzivame pro vyjadreni jakekoliv pozitivni emoce, tim vic se ochuzuje jeji vyznam, a mozna tim vic se stava jen beznymi slovy, ktera clovek pak snadno prehlidne. Neni to tedy znamka povrchni lasky?
Osobne se povazuju za stastnou osobu. Mam kolem sebe skvele lidi, rodinu a jsem v kontaktu s besties z detstvi. Snazim se nerozdavat tu mainstreamovou lasku vsehm, ale jen tem nejblizsim.
Kazdopadne se mi tvuj clanek moc libil! Umoznila jsi nam zamysleni se nad nami, jak my to s laskou mame. Tu k ostatnim, ale i k tu k sobe. A za to ti dekuju! Mam te rada, Moni.

Odpovědět
Chay 21 května, 2019 - 13:32

S tím souhlasím, slovo „love“ a spojení „love you“ se zbytečně nadužívá a ztrácí tak na své hodnotě. Hlavně na sociálních sítích vnímám ten love overload, kde se z lásky stává něco běžného a veřejného. Pokud ale jde o fyzický kontakt s lidmi, myslím, že většina z nás vycítí osoby, které to s námi myslí upřímně a ze srdce a dokážou rozlišit ty, kteří jen lehkomyslně vypustí nějaké fráze, aby si nás získali 😀
Děkuju za Tvojí reakci. Mám Tě taky moc ráda, a vážím si Tě!

Odpovědět

Zanechat komentář

K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Akceptovat