Home Mimo kuchyň Láska a její významy

Láska a její významy

by admin

Žijeme v době přesrdíčkované, kdy srdce není jen symbolem lásky, ale také vyjádřením sympatie, důvěry, nebo přátelství. Není na tom ani tak nic špatného. Jenom se trochu ochuzujeme o bohatství slova láska a hůř čteme nuance mezi láskou a láskou. A my se musíme spolehnout na naší intuici, protože si nejsme jistí, jak moc pozitivní a láskyplnou odezvu jsme vlastně obdrželi.

V tomhle krátkém příspěvku bych nám význam slova “láska” chtěla jen o krůček přiblížit tím, že před něj postavíme přívlastek. Větší kus práce musíte odvést vy, kdo tohle právě čtete. Zkuste nejdřív zpomalit a pak se úplně zastavit. Rozhlédněte se kolem sebe na vaše blízké, na partnera, rodiče, sestru, bratra; podívejte se na vaše vztahy a na sebe. Ke komu co opravdu cítíte. Pokud nejste zrovna v tuhle chvíli naladění, nemá smysl se tím teď zabývat a zkuste to raději později. Pokud se právě teď chcete ponořit, čtěte dál.

Zamysleme se nad tím, jak vnímáme lásku

U každého spojení se stačí zdržet jen na pár vteřin. Některá spojení vám nemusí říkat nic. Některá vám budou moc dobře známá. Hlavně k sobě buďme upřímní. Ptejme se sami sebe.

Znám tuhle lásku? Už jsem jí zažil? Nebo jí právě prožívám k nějaké osobě? Neprožívám jich víc najednou?

vášnivá láska

pokojná láska

bezpodmínečná láska

Doufám, že jste se nad těmito druhy lásek pozastavili, pochopili rozdíl mezi nimi a dokázali identifikovat, v jakých jste zahrnuti. Zkusme pokročit dál. Je vám povědomá například:

upřímná láska

povrchní láska

soucitná láska

sobecká láska

Jak to mám s láskou já?

Já jsem si asi v životě zatím prošla vášnivou láskou, která mi doslova přivodila motýlky v břiše a zrychlený nepravidelný dech vždycky, když jsem na danou osobu pomyslela. Poznala jsem i soucitnou lásku. Ta mi většinou přichází při intenzivní a dlouhodobé meditaci. Je to pocit, kdy v mojí mysli a srdci neexistuje nepřítel, zloba, závist. Jsou to slzy štěstí, které se mi kutálejí po tváři s vědomím, že všichni a všechno na tomhle světě je vzájemně propojeno, má účel svojí existence a že láska přináší život. Je to asi nejkomplexnější druh lásky, která se nedá racionálně pochopit, ale je třeba jí niterně prožít.

Sobecká láska čas od času o sobě taky dá vědět a snažím se s ní bojovat. Když něco milujeme, chceme, aby nám zůstala nablízku a aby nám byla opětována. Láska je ale nejkrásnější, když je svobodná, ničím nesvázaná. Učím se obecně v životě oprošťovat se od žádostivosti a chtíče něco vlastnit. A odnaučit se chtít někoho pro sebe je úplný základ, na kterém je třeba pracovat.

Myslím, že k pokojné lásce začínám kráčet, ale ještě v ní nejsem oběma nohama. Prožívám jí tak, že ve vztahu k další osobě cítím vzájemnou oporu, důvěru a bezpečí. Je to láska, při které se lidé znají po dobrých i špatných stránkách, ale přitom se respektují a nehážou si klacky pod nohy. Zní asi ze všech lásek nejnudněji a přichází spíše s věkem a moudrostí.

Bezpodmínečná láska je taky hluboká jako pokojná láska. Liší se ale tím, že se vyskytuje vzácněji. Bývá to láska mezi lidmi s výjimečně silným poutem. Často mateřským. Se svojí maminkou mám krásný vztah a miluju jí celým srdcem a duší. Je to ctnostná žena, starostlivá maminka a velkorysý člověk. Nedokážu si představit, že bych se k ní kdy otočila zády. Sama ještě matkou nejsem, ale myslím, že obráceně z matky na dítě je bezpodmínečná láska ještě silnější a tolerantnější. I když vaše dítě provede něco špatného a odsoudí ho celá společnost, vy ho taky možná odsoudíte slovy, ale v hloubi duše ho nezavrhnete a budete ho stále bezmezně milovat.

S povrchní láskou jsem se ještě nesetkala. V tomhle asi mám štěstí. Představit si jí ale umím. Půjde v ní zřejmě dost o zevnějšek, o image, o popularitu a obdiv. Nemá bohužel dlouhého trvání ani hloubku. Přežije jen do té doby, než se vypne proud a zmizí funkce LIKES na sociálních médiích.

Upřímná láska je vůči povrchní lásce úplný opak. Tady se oceňuje všechno, co je očím neviditelné. Není třeba si jí fotit, dokumentovat, nebo o ní básnit, protože okolí si upřímné lásky dvou lidí přirozeně a bez úsilí všimne. Všimne si jí z toho, jak spolu ti dva komunikují, smějí se nebo na sebe jen tak hledí.

Od teď zkusme pozorněji vnímat a rozlišovat lásku od lásky, dejme jí víc významu a nezkracujme si čas srdíčkovým emoji.

You may also like

Leave a Comment