Meditace není jen pro mnichy a hippies, ale pro všechny smrtelníky. Kvůli meditaci není nutné zalézt do jeskyně, nebo žít v klášteře. I když já jsem tyhle cesty v určité fázi života sama nejednou zvažovala. Meditovat se v dnešní době můžeme naučit z různých zdrojů- z knížek, videí, internetu. Já se to naučila na meditačním pobytu, kde jsou k tomu uzpůsobeny životní podmínky i každodenní režim. A něco vám o tom povyprávím. Určitě jste už alespoň jednou slyšeli o nějakém meditačním pobytu. Musí jich existovat obrovská spousta a budou se od sebe lišit. Ať už různou délkou pobytu, strukturou, kvalitou organizace, počtem účastníků nebo typem meditační techniky, která se bude vyučovat. Ti, co už se o meditaci trochu zajímají ví, že meditovat se dá více způsoby a technikami. Nováčci by měli vědět, že dvěma lidem nemusí sednout stejná meditační technika. Proto doporučuju si udělat vlastní průzkum, vyzkoušet a vybrat pro sebe tu nejvhodnější.
V tomto příspěvku se s vámi chci podělit o dojmy a zkušenosti z 10-ti denního kurzu meditace Vipassana, který jsem absolvovala ve Vietnamu celkem dvakrát. Poprvé v roce 2016 to bylo v ženském buddhistickém klášteře v Thu Duc, zhruba 20 km od Ho Či Minhova města. Podruhé to bylo nedávno v lednu 2019 v centru pro meditaci Vipassana ve městě Cu Chi. Aby moje povídání mělo hlavu a patu, nejdřív vám prozradím, jak se na takový pobyt úspěšně přihlásit a s jakými pravidly chování předem počítat. Pak se pro vaší lepší představu prokoušeme poměrně náročným denním harmonogramem od probuzení do usnutí. Navážu na techniku a podstatu Vipassana meditace.
Samozřejmě vám taky povím o některých silných niterních prožitcích a nevysvětlitelných jevech, které se v průběhu staly mně a jiným účastníkům meditace Vipassana. Zmíním se o účincích meditace na lidské zdraví a o jejím vlivu na stimulaci mozku. A nakonec to shrnu tím, co jsem si po těch deseti dnech v posvátném tichu odnesla.
Článek je poměrně obsáhlý, takže klidně přeskakujte a přečtěte si přímo sekce, které vás zajímají. Zkuste číst třeba odzadu- začít od konce tím, co mi to dalo a podle toho se rozhodnete, jestli vás to zajímá a stojí za to číst zbytek. Já to tak u delších textů dělám.
Přihlašování se otevírá už 2-3 měsíce před zahájením
Jo, přihlašovat se musíme několik měsíců dopředu! A víte co? Stane se, že je to už plný i hodinu po otevření přihlašování, takže spěchejte. Na webu www.dhamma.org zcheckujte místa a termíny kurzů a zapište si do diáře, kdy u nich začne přihlašování. Já si to vždycky hlídala a číhala o půlnoci z předchozího dne ve 23:59:00, neustále mačkala refresh tlačítko na prohlížeči a čekala, až se objeví možnost přihlašování. Nedivte se, jestli kolem té doby spadne síť, protože očividně nejste jediní zoufalci, co na ten kurz chtějí. Takže zkoušejte a zkoušejte. Když budete mít štěstí a dostanete se na přihlašovací formulář, tak mějte připravený cestovní pas. Budete z něho vyplňovat údaje. Vyplňují se další informace např. o vašem zdravotním stavu, případné předchozí zkušenosti s meditací apod. Bude to trvat 10-20 min. Tak hodně štěstí!
Platí se něco za pobyt a kolik?
Náklady za váš pobyt už zaplatil úspěšný absolvent pobytu před vámi. Vipassana meditační centra přijímají pouze hmotné, nehmotné a finanční dary od těch účastníků, kteří absolvovali nejméně jeden 10-denní kurz. Filozofie je taková, že kdo splnil celých 10 dní, pochopil na vlastní kůži přínos meditace Vipassana, může teprve pak věnovat centru dar pro budoucí účastníky. Výše daru není nijak stanovená. Každý dá dobrovolně podle vlastního uvážení a finanční situace. Dar může být cokoliv, i pozemek nebo pokrytí stavebních nákladů takového meditačního centra. Zrovna meditační centrum Vipassana v Cu Chi, kde jsem nedávno byla, je toho příkladem. Jeden absolvent se rozhodl darovat svůj pozemek pro vybudování centra.
Během pobytu platí přísná pravidla chování
V areálu meditačního centra po celou dobu platí ušlechtilé ticho. Nikdo se s nikým nesmí bavit ani neverbálně jakkoli komunikovat.
Pravidla si pečlivě pročtěte už v přihlašovacím formuláři, ať víte, na co se připravit. Pravidla budou na místě ještě zopakována, protože jsou opravdu důležitá. Ty nejdůležitější jsou následující:
přísné oddělení mužů a žen: Muži a ženy bydlí v oddělených ubytovacích zařízeních, během celého pobytu se pohybují v oddělených a vymezených oblastech a při samotné meditaci sedí v oddělených částech meditačního sálu.
v celém areálu po dobu pobytu platí ušlechtilé ticho: Nikdo se s nikým nesmí bavit ani neverbálně jakkoli komunikovat. Nesmí spolu navazovat žádný fyzický ani oční kontakt. Jedinou výjimkou porušit ticho je během rozhovoru s učitelem meditace, na kterou je vyhrazena zhruba jedna hodina denně.
není dovoleno mít u sebe jakékoli komunikační, hudební, nahrávací, fotografické zařízení (telefon, tablet apod.), psací potřeby ani knížky na čtení. Pokud je nenecháte doma, tak se všechny podobné předměty odkládají do uzamykatelných skříní a je možné si je vyzvednout až po skončení pobytu.
Ptáte se, proč ta striktnost? Všechna tahleta pravidla pomůžou vytvořit co nejlepší podmínky k tomu, abychom se mohli plně soustředit, meditovat a vnímat. Uvidíte, jak moc vám to zbystří smysly, a uvědomíte si ten kontrast rušivého šumu a hluku venku v našem běžném životě oproti tomu tichu v meditačním centru. Budete mít prostor se víc zaměřit na sebe, svoje myšlenky a šumy zevnitř, které bývají přehlušeny hlukem zvenčí. V meditačním sále se sto lidmi pak zažijete takové ticho, že uslyšíte i o několik řad dál sedícího jedince, který se poškrábe na kůži.
Jedeme full-time, meditace 10 hodin denně
Harmonogram bývá každý den podobný. Budíček ve 4 ráno zvukem gongu a večerka ve 21:30. Mezitím se s krátkými přestávkami medituje. Nejkratší sezení trvá hodinu a nejdelší je dvouhodinové. Po sečtení všech meditačních sezení zjistíme, že jsme za celý den promeditovali neuvěřitelných 10 hodin.
Kromě meditace je čas vyhrazen na jídlo, osobní hygienu, praní prádla a odpočinek. Nováčci mají tři jídla denně- snídani, oběd a lehkou odpolední svačinu. Starší studenti jsou bez odpolední svačiny. Jídlo je 100 % rostlinné. Budete mít hlad a bude vám občas kručet v břiše, s tím počítejte. Víc zásob do sebe nacpat nejde, protože zjistíte, že s plným žaludkem se těžko medituje. Ale horší než hlad bude nadýmání a potřeba krkat. Každý se s tím potrápí, ale s tím se nedá nic dělat, když se prakticky celý den hlavně sedí a medituje.
U jídla, během kterého nezíráte na telefon a nevybavujete se s ostatními, se najednou naučíte plně vnímat každé sousto vložené do úst, důkladně ho žvýkat a vychutnávat. Přirovnala bych to k pití čaje. Pokud si čaj celý život sladíme cukrem, pak nevíme, jaká je pravá chuť našeho čaje. Když poprvé vynecháme cukr, zarazíme se nad tou specifickou a výraznější chutí čaje. Až si postupně zvykneme čaj nesladit, uvědomíme si, že jsme předtím ve skutečnosti nepili čaj, ale slazenou vodu s příchutí čaje. Výsledkem meditace a soustředěnosti na daný okamžik nám rozostří smysly a my budeme vnímat to, co jsme předtím nedokázali rozlišit. Stejně tak jako nám dříve chuť čaje a cukru splynula v jedno, teď už vnímáme, jaká je čistá chuť čaje a jak jí cukr změní.
Říká se, že ve Vietnamu se prý oproti jiným místům najíte opravdu dobře. Tofu a sojové mléko se tam dělá každý den domácí a čerstvé. Mně ve Vietnamu na meditaci vždycky moc chutnalo, ale nemám zatím srovnání s jinými místy.
Přátelé se mně často ptají, co jiného tam ještě dělám, když právě nemedituju. Jestli se nenudím, když u sebe nemám žádnou zábavu ani internet. Nenudím. Meditace a polohy sezení můžou být v určité fázi pobytu tak fyzicky únavující a bolestivé, že je člověk rád, že se může v každé volné chvíli protáhnout, projít se na čerstvém vzduchu, nebo si lehnout, přivřít oči a nechat tělo relaxovat. A protože se bydlí ve sdílených pokojích, používají se společné toalety a sprchy, je třeba tyto prostory udržovat a čistit. Tady záleží na vlastní vůli a svědomí, jak moc se každý zapojí do kolektivních prací. Nikdo vás tam nebude hlídat, jen vy sami.
Během 10-denní meditace Vipassana poznáte účinky ticha nejen ve svojí mysli a nitru, ale také si začnete pozorněji všímat lidí kolem vás a jejich chování. Aniž byste na někoho museli promluvit nebo někdo musel promluvit na vás, vypozorujete i jemné detaily a uděláte si svůj obrázek o jednotlivých účastnících z toho, jak rychlé pohyby každý z nich dělá, jak je ohleduplný k ostatním a kolik jídla si pro sebe nabírá.
Pozoruj pocity na povrchu svého těla a měj přitom stále vyrovnanou a klidnou mysl
Pozoruj pocity na povrchu svého těla a měj přitom stále vyrovnanou a klidnou mysl. O tom je vlastně celá technika meditace Vipassana. Nejprve se naučíte a trénujete schopnost pozorovat váš dech ve vymezené oblasti. Po několika dnech intenzivního tréninku se vám vyvine dost citlivé vnímání na to, abyste mohli pokročit k systematickému pozorování pocitů, které se vám budou dít na povrchu celého vašeho těla. Vaším úkolem bude pocity pouze co nejobjektivněji pozorovat a nereagovat na ně. Je to nesmírně těžké cvičení. Budete neustále bojovat se zahlcením myšlenek ve vlastní hlavě a obtížně se budete soustředit. Když se vám konečně podaří přenést mysl zpět k přítomnosti a pozorování, tak budete muset odolávat nepříjemným i příjemným pocitům, které se vám budou dít.
Nejprve se naučíte a trénujete schopnost pozorovat váš dech ve vymezené oblasti. Po několika dnech intenzivního tréninku se vám vyvine dost citlivé vnímání na to, abyste mohli pokročit k systematickému pozorování pocitů, které se vám budou dít na povrchu celého vašeho těla.
Představte si, že při meditaci vás špička vlasu zabodne do tváře, začne to nepříjemně svědět a vy se potřebujete šíleně podrbat, ale vaším úkolem je v takové situaci v klidu sedět a nereagovat na tento pocit. Pak přijdou i mnohem nepříjemnější a nepochopitelné pocity, které se učíte s klidem vnímat. O těch vám povím ale o kousek později.
Tím, že všechny pocity budete plně vnímat a akceptovat, ale zároveň k nim budete přistupovat objektivně a neutrálně, bez emoční a fyzické odezvy, oprostíte se od ega a odnaučíte se být vztahovační. Silné emoce ovlivňují lidské chování a rozhodování, což není vždycky na škodu, protože umí i člověka vyhecovat a motivovat k nadprůměrným výkonům. Na druhou stranu dokážou zaslepit mysl a v krajní situaci můžou vystupňovat až v afekt. Silné emoce se nám většinou dostanou pod kůži, umíme je minimálně krotit, a když se nám to podaří aspoň navenek potlačit, pak se nahromadí v našem podvědomí a za čas se projeví výbuchem, úzkostí, komplexem nebo nějakým typem psychické poruchy.
Ztotožňujeme se s našimi emocemi, ale buď o tom nevíme, nebo si to nechceme přiznat. Právě díky meditaci jsem poprvé zažila pocit odstupu od svých vlastních emocí. Pozorovala jsem je jako samostatnou entitu, která se mi děje, ale bylo zcela na mé vůli, jestli se jimi chci nechat vtáhnout nebo je dokážu nechat vyplavat na povrch a pak rozplynout.
S klidnou a jasnou myslí jsme blíže k pravdě, dále od iluze
Skrze meditaci Vipassana postupně proniknete do hlubin svého nevědomí, kde se jeho dosavadní vzorce změní. Když na vás bude někdo hrubě a nepříjemně křičet, nenecháte se automaticky vytočit a vyprovokovat k hádce, ani se nebudete tiše trápit tím, co o vás řekl. Místo toho budete nejdříve mlčet, pozorovat jeho tvář a chování, vnímat jeho slova bez emočního zabarvení a začnete uvažovat o tom, jaké má skutečné úmysly a odkud se bere jeho negativita. Můžete dojít ke dvěma scénářům. První možnost je taková, že negativita pochází čistě z onoho člověka a on si jí na vás nelítostně a bezdůvodně vylívá. V tu chvíli pocítíte lítost a soucit, že je dotyčný v daný moment nešťastný nebo si prochází obtížnou životní situaci. Neurazíte se, nerozčílíte se.
Druhá možnost je, že chybu jste udělali vy, a on na ní přehnaně reaguje. Vy ovšem dokážete číst jeho pravé úmysly a víte, že jsou koneckonců dobré. S tímhle vědomím dokážete ignorovat negativní atmosféru, nenechat se do ní vtáhnout a místo toho konstruktivně zapracovat na vlastní chybě. Už chápete, proč jsou dobří mnichové stále klidní a usměvaví? Proč vypadají mladě a bez značných vrásků na tváři? Náhoda to určitě není. Stojí za tím měsíce a roky tréninku.
Nejen, že vám meditace pomůže lépe rozpoznat dobrý úmysl za zuřivou tváří, ale taky zlý úmysl za usměvavou a hezkou tváří, která vám maže med kolem pusy. Oceníte upřímnou pochvalu, ale prokouknete povrchní lichotku, za kterou se skrývá jiný úmysl nebo manipulace.
Platí to i obráceně. Nejen, že vám meditace pomůže lépe rozpoznat dobrý úmysl za zuřivou tváří, ale taky zlý úmysl za usměvavou a hezkou tváří, která vám maže med kolem pusy. Oceníte upřímnou pochvalu, ale prokouknete povrchní lichotku, za kterou se skrývá jiný úmysl nebo manipulace.
Podobně to platí u euforie a unešení. Pocit štěstí, radosti a úspěchu se vám dostaví, ale nepohltí vaše ego a nezaslepí vaší mysl. Nebudete mít potřebu se chlubit, chválit nebo ohrnovat nos nad nikým. Místo toho budete vděční. Vděční za to, že jste měli štěstí na lidi, okolnosti a vůbec štěstí jako takové, aby se vám to povedlo. Budete mít radost, která je nesobecká a upřímná.
Meditace Vipassana vás naučí být sami k sobě pravdivý a upřímný. Nenaučí vás být dokonalý, bezchybný a vzorný. Poznáte lépe svoje silné a slabé stránky, svoje přednosti, strachy, závislosti, dobré a špatné vlastnosti. Naučí vás přijmout to, co se nedá změnit a pomůže vám změnit to, co víte, že umíte a je třeba v životě změnit. Pochopíte zákon proměnlivosti, pomíjivosti a neustálého pohybu. Pochopíte, že stejná řeka v témž úseku není nikdy totožná. Každou vteřinu se mění co do teploty, barvy, složení vody a rychlosti průtoku. Tento zákon platí pro přírodu i pro člověka.
Meditace Vipassana vás naučí být sami k sobě pravdivý a upřímný. Nenaučí vás být dokonalý, bezchybný a vzorný. Poznáte lépe svoje silné a slabé stránky, svoje přednosti, strachy, závislosti, dobré a špatné vlastnosti. Naučí vás přijmout to, co se nedá změnit a pomůže vám změnit to, co víte, že umíte a je třeba v životě změnit.
Opravdová mentální zkouška začíná
V druhé polovině pobytu vás čekají speciální meditační sezení, která jsou určena pro odhodlání setrvat v jedné poloze co nejdelší dobu, nejlépe vydržet nehybně jednu hodinu. Ze začátku to pro mě bylo nemožné. Po prvních 30 minutách v nezměněné poloze jsem cítila v zádech úpornou bolest bederní páteře, a pocit, jakoby se mi drtily klouby na chodidlech. Myslím, že jsem dosáhla svého horního prahu bolesti v okamžiku, kdy se celé moje tělo začalo kvůli palčivému fyzickému utrpení chvět a vytryskly mi slzy bolesti. Byla to nekonečná chvíle sebemučení.
Účelem těchto meditačních pobytů samozřejmě není přijít a překonávat muka. Já jsem se se svými masochistickými sklony a zvědavostí i přesto rozhodla polohu držet dál. A uhodnete, co následovalo? Něco neuvěřitelnýho. Všechny bolestivé části těla mi nejdřív znecitlivěly. Přes veškerou koncentraci vnímat končetiny a záda jsem najednou přestala cokoliv cítit. A pak během pár sekund se mi cit zase vrátil. Předchozí bolest se postupně rozpustila a já zažila nepřerušovaný elektrizující proud částic skrz celé svoje tělo.
V životě jsem nepocítila takovou lehkost bytí. Popsala bych to jako dočasné splynutí mysli a hmoty v jedno. Současně jsem i měla pocit, jako bych se na chvíli myslí oddělila od svého fyzického těla a pozorovala ho z krátké vzdálenosti jako třetí osoba. Po nějaké době se tento pocit rozplynul a opět jsem se cítila ve svém těle se svými myšlenkami. Je to něco nepochopitelného a rozumově neuchopitelného.
Stalo se něco neuvěřitelnýho. Všechny bolestivé části těla mi nejdřív znecitlivěly. Přes veškerou koncentraci vnímat končetiny a záda jsem najednou přestala cokoliv cítit. A pak během pár sekund se mi cit zase vrátil. Předchozí bolest se postupně rozpustila a já zažila nepřerušovaný elektrizující proud částic skrz celé svoje tělo.V životě jsem nepocítila takovou lehkost bytí. Popsala bych to jako dočasné splynutí mysli a hmoty v jedno.
Bohužel nikdo, ani učitel meditace nebude vysvětlovat, co všechny tyhle jevy a pocity znamenají. Úkolem je totiž nechat všechny pocity volně projevit se, zpozorovat je a pokračovat dále. Nenechat se unést ničím, ani těmi fantastickými pocity. Po téhle zkušenosti jsem pochopila, že všechny pocity jsou dočasné. Každá prudká bolest i jemné příjemné zachvění přijde a za čas odejde. Od té doby jsem svojí mysl trénovala a trénovala a teď už bez problému medituju v jedné poloze hodinu. Stále přichází dočasné pocity bolesti a ztuhlosti, ale moje mysl se s tím vyrovnává mnohem klidněji.
Chtěla bych předem upozornit, že každý bude zažívat individuální pocity. Žádný pocit není správný, ani špatný. Co přijde, přijde. Nemá smysl pocity navzájem s ostatními srovnávat, jen si je vyslechnout. Od ostatních účastníků jsem například slyšela, že měli pocit pálení v ústech a prolezlé afty jeden den, které druhý den samy zmizely. Někdo mi zase vyprávěl, že se mu během meditace samovolně sroloval jazyk směrem do krku a on ho nemohl srovnat zpátky. Jiný účastník zase pociťoval, že mu do ucha opakovaně leze nějaký brouk. Ale když si tam sáhnul, aby ucho zkontroloval, nikdy tam nic nenašel. Ať už se vám bude dít cokoliv podivného, nebo naopak nic “speciálního”, pamatujte, že vaším cílem je se těmito pocity zbytečně do hloubky nezabývat a neanalyzovat.
Meditace uvolní emoční napětí, zbaví migrény a probudí náš supermozek
Studenti meditace Vipassana, kteří důsledně a pilně meditují mají zaručeno, že pomocí meditace proniknou do hlubších vrstev svého nevědomí, kde mají uloženy své šťastné i bolestné vzpomínky, a nevyřešené emoční problémy. Až se k nim dostanete, meditace Vipassana vám je následně pomůže vnitřně akceptovat a uvolnit vašeho vězně, vaše napětí. Existují i vědecké studie o tom, že meditace má schopnost zlepšit propojení mozkových buňek, dokonce i měnit strukturu lidského mozku, a v dlouhodobém měřítku ho naladit na vysokofrekvenční gamma vlny. Vyšší aktivita gamma mozkových vln souvisí se silnějším pocitem štěstí, vyvinutějšími kognitivními schopnostmi (lepší paměť, rychlejší a efektivnější zpracování informací, zvýšená pozornost apod.) a špičkovými výkony. Pokud máte občas pocit, že jste tak trochu zakrněli, i přesto, že neustále přijímáte nové informace, poznáváte nové lidi a věci, a Ginkgo biloba pilulkami jste se už dávno předávkovali, zkuste meditaci Vipassana. Mohlo by to být přesně to, co potřebujete.
Existují vědecké studie o tom, že meditace má schopnost zlepšit propojení mozkových buňek, dokonce i měnit strukturu lidského mozku, a v dlouhodobém měřítku ho naladit na vysokofrekvenční gamma vlny. Vyšší aktivita gamma mozkových vln souvisí se silnějším pocitem štěstí, vyvinutějšími kognitivními schopnostmi (lepší paměť, rychlejší a efektivnější zpracování informací, zvýšená pozornost apod.) a špičkovými výkony.
Jsou lidé, kteří se hlásí na meditaci, aby se léčili. Meditace Vipassana určitě podpoří léčbu psychosomatických potíží, migrén a možná i vyléčí vaší mysl. Ne nadarmo se říká, že nemoc začíná v hlavě a že může tvořit až 80 % nemoci, zbylých 20 % pak odpovídá nemoci těla. Ale pokud skutečně trpíte tělesnou chorobou, tak je třeba se obrátit na lékaře. V takovém případě nehledejte spásu v meditaci, ale používejte jí jako podpůrný prostředek při léčbě.
Co jsem si z 10-denní meditace Vipassana odnesla?
Už jsem se rozepsala a spoilovala až až. Víc prozrazovat nebudu. Musíte se přihlásit a nabrat vlastní zkušenost. Pouze stručně shrnu, co mně osobně 10-denní pobyt meditace Vipassana dal do života.
Nejvzácnější pro mě bylo poznání a intenzivní prožití úplně nového druhu lásky– soucitné lásky. Je to křišťálově průzračná láska k sobě, k lidem, zvířatům, přírodě, k životu, která mi vhání slzy štěstí do očí. Naučila jsem se meditační techniku, která mi pomáhá uklidnit polétavou a roztěkanou mysl, lépe se soustředit na to důležité a řešit efektivněji úkoly. Naučila jsem se díky meditaci lépe hovořit sama se sebou, daleko lépe vnímat své pocity a být k sobě upřímnější. Posuďte, není umění klidné mysli a porozumění sobě samému něco, čeho většina lidí neumí v dnešní době dosáhnout?
Po první 10-denní meditaci Vipassana jsem se naučila techniku. Po druhé 10-denní meditaci Vipassana jsem techniku upevnila a připomněla si detaily, na které jsem časem zapomněla. Nyní se snažím udržovat zvyk meditovat každý den 1-2 hodiny. Ano, snažím se. Bohužel se mi stane, že z různých oprávněných i neoprávněných důvodů zatáhnu, ale netrestám se za to. Vím, že na sobě stále musím pracovat, a kráčím správným směrem. Víte vůbec, proč je důležité meditovat pravidelně? Všimla jsem si totiž, že pokud vynechám meditaci pár dní, tak se moje mysl hůře dostává zpět do klidného a jasného stavu. Je to stejné jako s fyzičkou. Pokud se vynechá cvičení, svaly ochabnou a tělo je méně zdatné a zdravé. Meditace je vlastně to samé. Jde o každodenní mentální cvičení, které je třeba dodržovat. Pokud se zanedbá, mysl bude méně bystrá a ochablá.
Meditace Vipassana pro mě rozhodně není ledajaké relaxační cvičení pro mysl. Je to mocný nástroj, který mi pomáhá odkrýt potenciál vlastního vědomí i nevědomí. Často mi ukazuje, co je skutečnost a co pouhá iluze. Dává mi určitý vhled, rozvíjí šestý smysl, který máme všichni, ale nerozvíjíme ho. Díky meditaci jsem se naučila častěji dělat věci ze správných důvodů. Ne ze strachu, ne z nejistoty, ne pro uznání, ne pro dobrou image ani ne pro dosažení úspěchu.
Připadá mi, že se mi změnily priority a je tím hlavně udržování vnitřního klidu a harmonie s přírodou. Od toho se odvozuje všechno ostatní. Vyhledávám činnosti, při kterých se hluboce ponořím do procesu a cítím, že mi přinášejí klid i radost a mají pro okolí užitek a příznivý dopad. Směr mojí životní filozofie, životního stylu a cílů do života udávají hodnoty jako je láska, svoboda, mír a soucit. Typické západní hodnoty jako úspěch, soutěživost, workoholismus a materialismus mi nejsou blízké, i když jsem tím všude obklopena. Meditace Vipassana je jedna z věcí v životě, která se mnou silně otřásla a změnila mě a bude mě měnit nadále.
Díky meditaci jsem se naučila častěji dělat věci ze správných důvodů. Ne ze strachu, ne z nejistoty, ne pro uznání, ne pro dobrou image ani ne pro dosažení úspěchu. Vyhledávám činnosti, při kterých se hluboce ponořím do procesu a cítím, že mi přinášejí klid i radost a mají pro okolí užitek a příznivý dopad.
Čím větší očekávání, tím větší zklamání
Na meditaci Vipassana jsem šla bez očekávání. Věděla jsem asi 1/100 z toho, co jste se tu právě dočetli. Nezjišťovala jsem si záměrně předem informace, protože jsem chtěla přijít jako nepopsaný papír. Vy jste si asi zvolili vědět víc, proto tenhle článek čtete. I přesto, že máte představu, jak to vše bude probíhat, pamatujte, že je to jen představa a mentální obraz. Důležité je vnímat přítomnost. Článek jsem psala ze svého pohledu. Může se od toho vašeho úplně lišit, protože máme jiné smysly a jiné vnímání. Tak prosím neočekávejte nic. Až se ocitnete sami na 10-denním pobytu Vipassana, buďte plně přítomní v daném místě v daný čas.