Veganské volské oko? Cože? Jde o volské oko, které vizuálně ale také chuťově připomíná vaječné volské oko, ale je 100% z rostlinných surovin. Na tenhle geniální recept jsem náhodně narazila na internetu na blogu Elsa’s wholesome life a musela ho ihned vyzkoušet. Recept jsem nevynalezla ani náhodou, ale chtěla bych ho přes Chay blog sdílet a šířit dál, protože za to opravdu stojí. Kromě veganského volského oka si ke snídani můžete připravit také míchaná vajíčka z tofu, která jsou jednodušší a časově méně náročná.
Na veganské volské oko jsem použila malinko jiný poměr surovin a přidala navíc kešu, které v původním receptu od Elsy nejsou. Určitě stojí za to vyzkoušet. Já si tenhle recept vyzkoušela, když ke mně domů zrovna měla přijít na snídani kamarádka z Londýna. Žije tam léta, ale anglickou snídani si prakticky nedává. Tak jsem pro ní na přivítanou přichystala veganské volské oko a zakomponovala ho do anglické snídaně bez masové slaniny a bez slepičích vajíček. Takže jsem opekla tofu slaninu, rajčátka, žampiony, podusila černé fazole, usmažily jsme si volské oko, opekly k tomu toust a přidaly jsme si k tomu plátky avokáda.
Z čeho se dělá veganské volské oko? Jak chutná a jakou má konzistenci?
Základem pro veganský bílek je rýžové mouka, kokosové mléko a samozřejmě černá vulkanická sůl. Je to hlavně černá sůl, která voní a chutná po vajíčkách, takže obecně, kdo chce dosáhnout vaječné chutě bez slepičího vajíčka, měl by sáhnout po ní. Rýžová mouka dodá pružnou texturu a bílou barvu.
Na veganský žloutek se použije uvařená dýně rozmixovaná s lahůdkovým droždím, kukuřičnou moukou, olejem, namočenými kešu a opět černou solí. Tento dýňový žloutek bude mít příjemnou chuť díky černé soli a lahůdkovému droždí (jedná se neaktivní droždí, které nezpůsobuje kynutí, ale používá se jako dochucovadlo). Rostlinný olej žloutku dodá tučnost a hutnost. A trochu namočeného kešu přidávám navíc pro krémovitost.
Chay
Veganské volské oko? Cože? Jde o volské oko, které vizuálně ale také chuťově připomíná vaječné volské oko, ale je 100% z rostlinných surovin.…
Snídaně
veganské volské oko, volské oko, dýně, anglická snídaně
European
Vytisknout recept
Počet porcí: 7 vajíček
Doba přípravy:
Doba vaření:
Nutriční hodnoty
– Kalorie
20 grams Tuk
Hodnocení 5.0/5
( 4 hlasů )
SUROVINY
- NA BÍLEK
- 30 g rýžové mouky
- 30 ml kokosového mléka
- 5 lžic vody
- 1/3 lžičky černé soli
- ŽLOUTEK
- 170 g dýně (oloupaná a vydlabaná)
- 1 lžíce kešu
- 1,5 -2 lžíce lahůdkového droždí
- 1/3 lžičky černé soli
- špetka mořské soli
- 2 lžíce kukuřičné mouky
- 2 lžíce vody
- 2 lžíce řepkového oleje (olivový lze také použít, ale je silně cítit)
POSTUP
-
V misce si na bílek rozmícháme rýžovou mouku, kokosové mléko, vodu a černou sůl.
-
Dýni nakrájenou na kousky uvaříme doměkka ve vodě. Kešu namočíme na 15 min do teplé vody, aby se rozmočily a změkly. Dýni, kešu, lahůdkové droždí, černou sůl, mořskou sůl, kukuřičnou mouku, vodu a řepkový olej rozmixujeme důkladně v mixéru na hladký hustý krém a přendáme do jiné misky.
-
Na rozehřátou pánev zakápneme pár kapek oleje. Na horkou pánev nalijeme cca 2-3 lžíce bílkové směsi na jedno vajíčko a přikryjeme poklicí na několik vteřin, dokud se bílek nezpevní. Odkryjeme pokličku a malou lžičkou opatrně přidáváme doprostřed bílku směs na dýňový žloutek o přibližné velikosti žloutku slepičího vejce. Znovu přikryjeme poklicí a necháme smažit několik vteřin, dokud nezkřupaví okraje bílku.
-
Opatrně z pánve vyjmeme vajíčka na talíř. Dáváme pozor, aby při manipulaci žloutek zůstal krásně kulatý a nepřetekl do stran.
-
Smažíme zbytek směsi stejným způsobem. Směs nám vyjde přibližně na 7 volských ok. Usmažené veganské volské oko opepříme a podle chutě dosolíme.